reklam banner'' width=-
-

YEŞİL DOĞA DERNEĞİ SUSUZLUĞA DİKKAT ÇEKTİ

Merkezi Aksarayda bulunan Yeşil Doğa Derneği orta Anadolu bölgesinde yeraltı sularının çekilmesi ekolojik dengeyi bozacağını belirtti.

---
YEŞİL DOĞA DERNEĞİ SUSUZLUĞA DİKKAT ÇEKTİ
02 Şubat 2020 - 16:03

YEŞİL DOĞA DERNEĞİ SUSUZLUĞA DİKKAT ÇEKTİ
Merkezi Aksarayda bulunan Yeşil Doğa Derneği orta Anadolu bölgesinde yeraltı sularının çekilmesi ekolojik dengeyi bozacağını belirtti. Önlem alınmaz ise Aksaray ve bölgesinde çölleşmenin hızla artacağını berten dernek yakında oluşturulacak gözlem heyetiyle ağaçlandırma faaliyetlerinde bulunmak istediklerini belirterek STK lar tarafından dile getirilen dışarıdan su taşıma projesinin mutlaka ivedilikle gerçekleşmesi gerekir diyerek Dünya Sulak Alanlar gününü kutladı. Duyuru şu şekilde yapıldı;

DUYMAYAN KALMASIN...! 

Bugün Dünya Sulak Alanlar Günü! Dünyadaki bitki ve hayvan türlerinin %40’ı deltalar, lagünler, bataklıklar, göller, sazlıklar gibi sulak alanlarda yaşıyor ya da bu alanları üremek için kullanıyor. Ancak sulak alanlar alarm veriyor!

Yaşayan Gezegen Raporu’muza göre son 60 yılda ülkemizdeki sulak alanların yarısı ekosistem özelliğini kaybetti. Bu, sulak alanlarda yaşayan bitki ve hayvan türlerinin yaşama, üreme ve beslenme alanlarının yok olması anlamına geliyor. Ramsar Wetland Outlook verilerine göre dünyada sulak alanlara bağlı olan yaklaşık 20 bin türün dörtte biri yok olma tehdidiyle karşı karşıya.

 Sulak alanlardaki yaşam kaybını durdurmak ve bu alanların gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlamak için acilen adımlar atmalıyız!

 İnsan ve doğanın su ihtiyacını bütünsel bir yaklaşımla ele alacak bir Su Kanunu’nun hazırlanmalı ve bir an önce hayata geçirilmeli.


 Eşmekaya sazlığı kurudu kuş cenneti yok oldu Aksaray Eskil yöresi yer altı suları çekiliyor Tuz Gölünden akmaya devam eden  tuzlu su  Konya ovasını dahil tüm bölgeyi tehdit ediyor obruklar oluşuyor.

 Sadece kamu idaresi değil, tarım ve sanayi gibi ekonomik sektörler de sorumluluk almalı ve temiz üretime geçmeli.

Sulak alan ekosistemlerinde korunan alanlar artırılmalı ve güçlendirilmeli.
Herkesin 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü Kutlu Olsun.

 

----
Bu haber 964 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum