Bugün

Sultanhan Kervansarayı

Aksaray Sultanhanı

Sitemizin Bu kısmında da 

Aksaray Sultanhanı Kervansarayı Nerede? 

Sultan Han Hakkında bilgiler, sultanhanı kervansarayı Ne zaman Yapıldı?

Sultanhanı kervansarayını Kim Yaptırdı?

Gibi soruların kısa cevaplarını vereceğiz. Genellikle Araştırma konusu ve Ziyaret etmek için yapılan bu İnternet Aramalarına Sultanhanı Gazetesi Sitemizde kısaca cevap bulacağız.

Sultanhan Aksaray'ın Sultanhanı İlçesinde dir. Sultanhanı ilçesi Doğu ile Batıyı bağlayan En önemli geçişlerden olan Aksaray Konya Yolu üzerinde Aksaray'a 45 Kilometre, Konya ya ise 100 Kilometre Mesafededir. Sultanhanı  2017 yılında ilçe olmuştur.  Yaklaşık Nüfusu 2021 yılı sonu itibariyle 11 Bin civarındadır. 

Sultan Han 1229 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. 1278 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından genişletilmiştir. Yazlık kısmının geometrik şekillerle süslenmiş muhteşem bir portali vardır. Han içinde bulunan tüm yapı, özellikleri itibariyle Sivas’taki Gök Medrese'ye benzemektedir.

Sivri kemerin hemen altında "Elminnetül Lillah" yani "Kudret Allah'ındır" duası yazılıdır. Kervansarayın ilk kitabesinde mukarnaslı dış portal nişini çeviren süs kemerinin iki tarafında altıgen madalyonlar içinde sağda ve solda yer almaktadır. Uzun bir dehlizden geçtikten sonra avluya varılır. Burada arabalara mahsus revak şeklinde yerler, sol tarafında ise kemerli ve yolculara mahsus odalar, salonlar, iki hamam ve ambarlar vardır. Avlunun ortasında dört kemer üzerine dayanmış bir mescit bulunmaktadır.
Bu mescit Selçuklu süsleme sanatını en güzel örneğini sergilemektedir. Yazlık kısmın sonunda, batı duvarında tezyinat bakımından giriş portalinden geri kalmayan bir portali vardır. Bunun da dış portalde olduğu gibi sağında solunda birer niş bulunmaktadır. Kitabe kemer ve nişlerin üzerindedir. Basık kemerli bir kapıdan girilince kışlık kısma geçilir. Üstü tonozla örtülü bu kısımı kare kasetli dört kısa, sekizer ayak dizisi, beş sahana ayırmaktadır.

Ortadaki sahan diğerlerinden daha büyük ve geniştir. Tam ortadaki yerin yukarısı pandantiflerle sekiz kenarlı kasnağa oturan bir kubbe ile örtülmüştür. İçeriyi kubbe feneri ile duvarının sağına ve soluna dörder, dip deki duvarda ise, üç olmak üzere yukarılara açılmış mazgal biçiminde iki pencere aydınlatmaktadır. Bunlardan başka ışık ve hava alacak yeri yoktur. Çok sağlam durumda iç portal da kuvvetli rölyefler halinde geometrik yıldız geçmeler ve rozetlerle işlenmiştir. Karatayhan'ın iç portali bunu örnek alarak aynen tekrarlanmıştır. Bu iki portalin Alaaddin Keykubat zamanında, hol kısımlarıyla birlikte tamamlandığına bir işarettir. Mukarnaslı tromplar üzerine oturan kubbe, süslemeleriyle holdeki sade taş minareyi canlandırır. Kubbenin külahı yıkılmıştır.

Sultanhan Kervansayı en son 2020 yılında tamamlanan Restorasyon ile bugünki şeklini almıştır.

Sultanhanı gazetesi