reklam banner'' width=-
-
-

MİLLETVEKİLİ EREL "SÖZ VERDİĞİNİZ YAĞLIK AYÇİÇEĞİ DESTEĞİNİ ÇİFTÇİLERİMİZE ÖDEYİN"

Milletvekili EREL TBMM Genel Kurul çalışmalarında gerçekleştirdiği son konuşmasında Aksaraylı çiftçilere yağlık ayçiçeği desteğinin verilmesini ve İç Anadolu bölgesi çiftçilerine tarımda kullanılan elektrik için indirim yapılmasını istedi.

----
MİLLETVEKİLİ EREL "SÖZ VERDİĞİNİZ YAĞLIK AYÇİÇEĞİ DESTEĞİNİ ÇİFTÇİLERİMİZE ÖDEYİN"
01 Temmuz 2020 - 11:05

İYİ PARTİ AKSARAY MİLLETVEKİLİ AYHAN EREL TARIM VE ORMAN BAKANINA SESLENDİ;
“SÖZ VERDİĞİNİZ YAĞLIK AYÇİÇEĞİ DESTEĞİNİ ÇİFTÇİLERİMİZE ÖDEYİN”

Aksaray Milletvekili Ayhan EREL, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında her fırsatta Aksaray’ı dile getiriyor.

Milletvekili EREL TBMM Genel Kurul çalışmalarında gerçekleştirdiği son konuşmasında Aksaraylı çiftçilere yağlık ayçiçeği desteğinin verilmesini ve İç Anadolu bölgesi çiftçilerine tarımda kullanılan elektrik için indirim yapılmasını istedi. 
Ayhan EREL ’in kürsüden yapmış olduğu konuşma ise şu şekilde; “Bildiğiniz gibi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üretim kapasitesinin artırılması ve dışa bağımlılığın azaltılması amacıyla çiftçilerimize destekleme ödemeleri yapılmaktadır. Sayın Tarım Bakanı 18 Haziranda yatacağını söylediği yağlık ayçiçeği desteği başta Aksaray Eskil çiftçilerimiz olmak üzere Türkiye'nin birçok yöresinde maalesef henüz hesaplarına yatmamıştır. Sayın Bakanın bu beyanlarına güvenerek alacaklarına karşı çiftçiler bu tarihi vade olarak vermişler ancak hesaplarına para yatmadığı için çiftçilerimiz alacaklılar karşısında mahcup duruma düşmüşlerdir ve sözünü tutamama gibi bir durumla karşı karşıya kalmışlardır.

Devlet desteği en az bir yıl sonra vermekte, ayçiçek için ton başına 400 TL ödeneceği söyleniyor ancak askıda olan listelere bakıldığında bu rakamlardan kesinti yapıldığı ve çiftçilerimize 400 lira ödeme yapılmadığı ortaya çıkmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Suriyeli mültecilere, Suriyeli sığınmacılara veya Suriye'den gelen vatandaşlara 40 milyar dolar harcıyor ve gerekirse bir 40 milyar dolar daha harcarız şeklinde beyanda bulunurken ülkemizde üretime katkı sunan, eli öpülesi çiftçilerimize maalesef ödemeler zamanında yapılmamaktadır ve destek paraları da bölük pörçük, parça parça verilmekte ve çiftçilerimizin yaralarına merhem olmamaktadır. Çiftçilerimizin hakları, çiftçilerimizin alın terleri kurumadan kendilerine verilmelidir.

    Yine, hükûmet yerinde bir kararla, özellikle güneydoğuda bulunan illerimizde, tarımda kullanılan elektrikte yüzde 75'lere varan bir indirim uygulamaktadır. İç Anadolu bölgesi, devletine, vatanına, milletine, bayrağına sevdalı, kanunlar karşısında tabiri caizse boynu kıldan ince bir şekilde hareket etmektedir. Konyalı, Aksaraylı, Kırşehirli, Karamanlı, Nevşehirli, Niğdeli çiftçilerimiz güneydoğuya sağlanan bu avantajlardan biz niçin mahrum bırakılmaktayız, bizim günahımız borcumuzu tamamen ödemekten mi kaynaklanıyor, biz de mi borcumuzu ödemeyelim de bize de indirim yapılsın şeklinde serzenişleri vardır. Hükûmetin bu günlerde çok zor şartlar altında üretim yapan, tarlasını ekerek milletimizi doyurma sevda ve çabasında olan çiftçilerimize bu katkıyı sağlamalarını bekliyor.”
 

Bu haber 2031 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum