reklam banner'' width=-
-
-

AKSARAY VİLAYETE RESMEN 31 YAŞINDA

Dün resmi olarak 31.vilayetlik yıl dönümünü geride bırakan Aksaray için tarihin yeniden tekerrür etmemesi için 1845-1920,1933-89 arasında toplam olarak 131 yıl süren iki ilçelik esaretine çarptırılmamızın başta ana sebepleri olan Demir yolları hatları dışında kalmamız olmak üzere bizi komşularımıza ve diğer iller ile ülke şehirlerine bağlayan yollarının dışında kalma sebeplerinin tamamen ortadan kaldırılması ve hak ettiğimiz hizmetlerin zamanında getirilmesinin sağlanmasında.!!!

----
AKSARAY VİLAYETE RESMEN 31 YAŞINDA
22 Haziran 2020 - 03:40

31 yıl önce 15 Haziran 1989 günü TBMM’sinde kabul edilen düne denk gelen 21 Haziran günü dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından imzalanarak resmi gazeteye gönderilmesi ve o gün yayınlanmasıyla Aksaray’ın il olmasını sağlayan3578 sayılı kanunun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesiyle  56 yıllık 2. İlçelik esaretimizin resmen ortadan kalkmasıyla resmen il oluşumuz başladı.


 İSTİKBALİMİZ AK PARTİNİN 16 YIL 3 AY ÖNCEKİ SÖZÜ OLAN AKSARAY-ULUKIŞLA TREN HATTININ HİZMETE GİRMESİNDE, CAN DAMARIMIZ OLAN E.90 KARAYOLUNUN OTOBANDAN EN AZ ŞEKİLDE ETKİLENMESİNİ SAĞLAYACAK TEDBİRLERLE YILIN 12 AYI ÇALIŞAN HAVA LİMANIN YAPILMASINDA!

   Aksaray için tarihin yeniden tekerrür etmemesi için ilimiz Milletvekilleri İlknur İnceöz,Cengiz Aydoğdu,Ayhan Erel ve Ramazan Kaşlı,Vali Hamza Aydoğdu,İGM Başkanı Mehmet Tüzün ile Ak Parti ,CHP,MHP ve İYİ Parti il ve ilçe teşkilatlarıyla Meslek Odaları başkanlarıyla, STK yetkililerine seslenen vatandaşlarımız” Aksaray’ımız için 1845-1920 ve 1933-89 yılları arasındaki toplam olarak 131 yıl süren iki ilçelik esaretinin tekerrür etmemesi için mutlaka gereken tedbirler yeri ve zamanında alınmalı.


  Bunun için öncelikle iki ilçelik esaretinin ana sebebi olan bizi demir yolları hatları dışında bırakan olumsuzlukların ortadan kaldırılabilmesi şarttır.

 Bunun için ilimizi limanlara ve ham madde merkezlerine demir yoluyla bağlayacak olan Aksaray-Ulukışla demir yolunun, ardından ise Nevşehir üstünden Kayseri ve dolayısıyla bizi Kara denize, Konya üstünden ise Ak denize bağlayacak olan ikisi de 250 km hıza dayanıklı şekilde yolcu taşımaya,80 km hızla ise yük taşımaya müsait şekilde planlanan demir yollarımızın zaman geçirilmeden hizmete açılmasında.

   Bizim ve bizimle birlikte güzergahta bulunan 11 ilçenin ve buralarda yaşayan 1 Milyon kişinin de can damarı olan hali hazında 75000 kişiye ekmek götüren 15 bin kişinin etrafındaki tesislerde çalışanın  ekmek kapısı olan E.90 Karayolu’nun Ankara-Niğde otobanından en az şekilde etkilenmesini sağlayacak olan tedbirler ile  yılın 365 günü tüm hava şartlarında çalışan müstakil bir hava limanının orda vadede hizmete girecek şekilde planlanması en kısa zamanda sağlasınlar. ”dediler.

(Haber araştırma, belge ve bilgilerle fotoğraflar Ali Genç)
 

Bu haber 886 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum