reklam banner'' width=-
-
-

ZİRAAT ODASI BAŞKANI KOÇAK UYARDI! 'BÖYLE BİR TOHUM YOK DOLANDIRILMAYIN!'

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak’tan UYARI! “Resmi olarak böyle bir tohum yok. Çin Çekirdeği Tohumunda Dolandırılma İhtimaline Dikkat Edin”

----
ZİRAAT ODASI BAŞKANI KOÇAK UYARDI! 'BÖYLE BİR TOHUM YOK DOLANDIRILMAYIN!'
20 Ocak 2020 - 10:15

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak; “Aksaray bilindiği üzere Çerezlik Ayçiçeği üretiminde üst sıralarda yer almakta. Geçtiğimiz yıl neredeyse yarı yarıya siyah ve beyaz Çerezlik Ayçiçeği ekilişi gerçekleşti. Üreticilerimizle yaptığımız istişareler sonucunda alım yapan firmaların sözleşme maddelerinin iyi olması durumunda çin çekirdeği olarak bildiğimiz siyah çekirdek ekimi beyaz çekirdeği geçecek gibi görünüyor.

Bu çekirdek bilindiği üzere hibrit bir tohuma sahip yani tarladan kalkan tohumun tekrar ürün vermesi çok zayıf. Daha öncede belirtmiştik eğer tohum sorunu çözülürse ki; geçen yıl gördük çok iyi mahsüller elde ediyoruz. Çiftçilerimizi bu siyah çekirdeğin tohumunu temin etme noktasında uyarmak istiyorum. Tarladan geçen yıl kalkan ürünü elemeden geçirip, ilaçlayıp tohum olarak piyasaya sürebilirler. Tabi resmi olarak bildiğim kadarı ile böyle bir çeşidimiz yok varsa da üretim aşamalarında olabilir, çiftçimizde bir risk alarak bunun tohum tedarikinde böyle durumlara yöneliyor risk alıyor.
”dedi.

Bu haber 1796 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum