reklam banner'' width=-
-
-

SULTANHANI İLÇESİNE VE BÖLGEYE KIZILIRMAK SUYUNU GETİRME ÇALIŞMALARI

Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Dsi Genel Müdürü Kaya Yıldız’ı Ziyaret ederek Tarımsal Sulama ve Havzalar Arası Su Naklini sağlayacak olan Kızılırmak havzasının beslediği Hirfanlı Barajından Aksaray ve Konya havzasına su nakli konusunda başlatılan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu ve Aksaray'ın su sorunları başta olmak üzere Sultanhanı ve Eskil ilçelerini de kapsayacak şekilde bir sulama sahası konusunda görüşmelerde bulundu.

---
SULTANHANI İLÇESİNE VE BÖLGEYE KIZILIRMAK SUYUNU GETİRME ÇALIŞMALARI
05 Mart 2021 - 19:36
MİLLETVEKİLİ CENGİZ AYDOĞDU DSİ GENEL MÜDÜRÜ KAYA YILDIZ’I ZİYARETLERİ SONRASINDA TOPLANTIYA DAİR YAPTIĞI AÇIKLAMADA; 

"Devlet Su İşleri Genel Müdürümüz Kaya Yıldız ile bir çalışma toplantısında bir araya geldik ve Aksaray’ımız için oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirdik.

DSİ çalışma sahasına giren konuları, ilimizin ihtiyaçlarını ve devam eden projelerini görüşme değerlendirme fırsatımız oldu. Üzerine istişare ettiğimiz pek çok konuda da aşama kat etmiş olmamız memnun edici bir gelişme.

Kızılırmak’tan Aksaray’a Su Nakli

Aksarayımızın merakla beklediği ve bütün çiftçilerimizi ilgilendiren bilhassa Tarımsal Sulama ve Havzalar Arası Su Naklini sağlayacak olan Kızılırmak havzasının beslediği Hirfanlı Barajından Aksaray ve Konya havzasına su nakli konusunda başlatılan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunduk ve projenin geliştirilmesi için yeni çalışmalar başlatılması konusunda mutabık kaldık. Bu çerçevede Kuzey Konya Havzası ve Tuz Gölünün güneyi yani Konya’nın Kulu ve Cihanbeyli ilçeleri ile Aksarayımızın Eskil ve Sultanhanı ilçelerini de kapsayacak şekilde bir sulama sahası incelemeleri devam ediyor. Şu anda düşünülen Kızılırmak havzasından bizim havzamıza ortaya çıkacak sonuçlara göre 200 milyon m3 ile 500 milyon m3 arası bir su naklinin imkânları araştırılıyor. İnşallah bu projeyle Aksarayımız tarım alanında daha ileriye gidecek ve çiftçilerimiz sulama konusunda biraz daha rahata erecekler.

Şehir Merkezi İçme Suyu


Aksaray şehir merkezimin beklediği içme suyu büyük inşaatının bu yıl içinde tamamlanması bekliyoruz. Bu konuda bütün çalışmaları yeniden gözden geçirdik eksiklerin giderilmesi hususunda gerekli emir ve talimatlar verildi. İkinci kısım isale hattı için 20 milyonluk malzeme alım ihalesi gerçekleştirildi.

Mamasın Barajı 20 Milyonluk Bütçe

Ayrıca geçtiğimiz yıllarda ihalesi yapılarak inşasına başlanan Mamasın Barajı Kapalı Sulama Sistemi projesinin inşaatında bir duraksama yaşanmıştı ve inşallah orada ilerleme sağlandı. İnşaatın boru döşeme imalatları tamamlanmış olup iletim ve dağıtım hatları için çelik boru malzeme teminatının ihalesi DSİ tarafından gerçekleştirilecek ve diğer yapım işleri ve malzeme teminleri de devam etmektedir. Malzeme temini için 20milyonluk bütçe ihale yatırım programına alındı.

Aksaray’a İki Yer Altı Barajı

Öte yandan Devlet Su İşleri’nin son yıllarda tarımsal sulamada yeni bir çıkış yolu olarak ön gördüğü ve ülkemizin pek çok yerinde yapmayı planladığı yer altı barajlarından iki yer altı barajının ilimize yapılması hususu yatırım programına alındı.


İlçelerimize 20 Milyonluk Yatırım

Yine ilçelerimizin için önemli olan Gülağaç Sofular Göletinin ve Ortaköy Harmandalı Göletinin yapım işleri önümüzdeki süreçte tamamlanacak inşallah.

Ayrıca Gülağaç Demirci kasabamızın kasaba içi Taşkın Koruma İkmal inşaatını bu yıl içinde tamamlayacağız. Yine Ağaçören Taşkın Koruması inşaatında da sona yaklaştık inşallah yakın zamanda nihayete erdireceğiz. Aksaray Merkezimizde ihtiyaç hâsıl olan, Sapmaz, Baymış, Hanobası ve Armutlu’da da yapımı aciliyet arz eden taşkın koruma projelerinin de yapılması gündemimizde.

Bunun yanında Gülağaç ile Gülpınar arasındaki sahada kalan Gülağaç Göletinin, Ortaköy Balcı Bozkır bölgemizdeki Balcı Göletinin ve Ortaköy Çiftevi Göleti ile Helvadere Göleti Kapalı Sisteminin yapım ve yenileme işlemlerinin plan, proje gibi mühendislik çalışmaları tamamlandı, yatırım programına alındı ve inşallah ivedilikle hepsi tamamlanacak. Buraların aciliyeti ve ehemmiyeti konusunda mutabık olmamız bizler açısından oldukça verimli.

Aksarayımızın ve hemşerilerimiz ihtiyaçlarının ve taleplerinin karşılanması için çalışmaya devam edeceğiz, bugün gündeme getirilen tüm konuların ve projelerin takipçisi olacağız.

İnşallah bu yıl DSİ için Aksarayımız açısından verimli bir yıl olacak. Genel Müdürümüz Kaya Yıldız’a teşekkür ediyorum
." dedi.

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Sultanhanı Gazetesi ve Abonesi olduğumuz Ajansımıza aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eser özel izin alınmadan kullanılamaz.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum