reklam banner'' width=-
-

SULTANHANI İLÇEMİZDE NORMALLEŞME SÜRECİ KAPSAMINDA İŞLETMELER DEZENFEKTE EDİLİYOR

Koronavirüs nedeniyle kapatılan iş yerleri normalleşme süreci kapsamında bugünden itibaren tekrar hizmete başladı. Hizmete başlayan iş yerleri Sultanhanı belediyesi ekiplerince Dezenfekte edildi.

---
SULTANHANI İLÇEMİZDE NORMALLEŞME SÜRECİ KAPSAMINDA İŞLETMELER DEZENFEKTE EDİLİYOR
01 Haziran 2020 - 10:32

Koronavirüs nedeniyle kapatılan iş yerleri normalleşme süreci kapsamında bugünden itibaren tekrar hizmete başladı. Hizmete başlayan iş yerleri Sultanhanı belediyesi ekiplerince Dezenfekte edildi.

Sultanhanı ilçe merkezi ve Yeşiltömek köyünde Vatandaşlara hizmet vermeye başlayan iş yerlerinde İçişleri bakanlığı Genelgesine uygun olarak gerekli inceleme ve denetlemeler yapılarak İş yeri sahiplerine uyulması gereken kurallar konusunda bilgiler verildi ve Ekiplerce Dezenfekte çalışmaları yapıldı. Bu iş yerlerinin Normalleşme süreci kapsamında düzenli olarak denetlenerek dezenfekte işlemlerinin yapılacağı bildirildi.


İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGE YAYINLADI! İçişleri Bakanlığı, "lokanta, restoran kafe gibi iş yerleri, park, piknik, alanları, mesire yerleri ve giyim pazarları" hakkında 81 il valiliğine genelge gönderdi.

Genelgede, koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, izolasyonu temin etme, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alındığı belirtildi.


Genelgede, 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak kararlar şöyle sıralandı:

- Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) 1 Haziran Pazartesi günü itibarıyla belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerinin bünyesindeki işletmeler saat sınırlamasına tabi olmayacak.

- Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri gibi işletmeler, 1 Haziran Pazartesi günü itibarıyla belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00'ye kadar, spor merkezleri ve tesisleri 24.00'e kadar hizmet vermeye başlayacak.

- Kısıtlanan halka açık alan olan park ve bahçe ile rekreasyon ve piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahil bantlarında (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma faaliyetlerine (yerleşim yeri içi park/bahçelerde mangal yapmak hariç olmak üzere) belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak 1 Haziran'dan itibaren başlanacak.

- Geçici süreliğine faaliyetleri durdurulan giyim pazarları (sosyete pazarı) olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgahlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta gibi zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarlarda belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak yine 1 Haziran Pazartesi gününden itibaren faaliyetlere başlaması kararlaştırıldı.


Bu tarihten itibaren belirtilen faaliyet konularında hizmetlere başlanabilmesi için valilik ve kaymakamlıklarca İl İdaresi ile Umumi Hıfzıssıhha kanunlarının ilgili maddeleri uyarınca gerekli kararların alınacağı açıklandı.
Genelgede, belirtilen tedbirlere ve kurallara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı anlatıldı. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun ilgili maddesi kapsamında gerekli adli işlemin başlatılacağı belirtildi.

----
Bu haber 2821 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum