reklam banner'' width=-
-

HALI-KİLİM ÜZERİNDE BULUNAN ŞEKİLLER MOTİF DEĞİL, DAMGADIR

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Anadolu kültür ve sanat ürünlerinin hem estetik, hem duygu, hem de içerdiği mana bakımından ince bir ruhun yansıması olduğunu söyledi.

----
HALI-KİLİM ÜZERİNDE BULUNAN ŞEKİLLER MOTİF DEĞİL, DAMGADIR
13 Mart 2020 - 15:19

ANADOLU KÜLTÜRÜ İNCE BİR RUHUN YANSIMASIDIR

 
Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Anadolu kültür ve sanat ürünlerinin hem estetik, hem duygu, hem de içerdiği mana bakımından ince bir ruhun yansıması olduğunu söyledi.
 
- Dokumalar Hem Estetik, Hem de Mesaj Bakımından Değerlidir 
 
“Aksaray’da Halı-Kilim Dokumalarda Kullanılan Damgalar ve Tarihi Kökler” isimli etkinliğin açılışında bir selamlama konuşması yapan Rektör Şahin, gelenekli sanatların yaşatılması ve geniş kitlelerce bilinir hale gelmesi adına yapılan etkinlikleri önemsediklerini söyledi. Dokumaların kültür ve sanat bakımından son derece değerli ve pek çok mesajı barındıran ürünler olduğuna dikkat çeken Prof. Şahin, “Anadolu’daki pek çok hikâyede de yer aldığı üzere, halı, kilim ve çeyizler sadece yer örtüleri veya evlerde kullanılan diğer türden ürünler değildir. Bu ürünlerin üzerindeki motifler dokuyanın ruh durumu, talebi, konuşarak ifade edemediği duyguları hakkında karşıdakine bilgiler verir. Bu nedenle Anadolu dokumaları, somut görünürlüğün ötesinde başka duygulara da karşılık gelen özelliklere sahiptir. Hatta bu özellikler bazı türkülere de ilham olmuştur…” dedi. ASÜ Rektörü, konuşmasının ardından, Fatih Kısaparmak’ın “Kilim” isimli eserinden bir bölümü, öğrencilerin de eşliğiyle seslendirdi.

 
- Halı-Kilim Üzerinde Bulunan Şekiller Motif Değil, Damgadır 
 
Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen ilk konuşmacı Dr. Mustafa Aksoy, otantik ve geleneksel kültürün, kültür araştırmalarının can damarı olduğunu belirtti. Kültür araştırmalarında bu unsurlara çok dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Aksoy, “Halkın yaptığı tarihten gelir ve bilgi olarak kalıcı bir özelliğe sahiptir. Geleneksel kültür unsurlarını öğretmemiz ve bunları muhakkak yaşatmamız lazım. Bu noktada kavramları da çok iyi oluşturmamız gerekiyor. Halı-kilim üzerindeki şekiller için genelde ‘motif’ veya ‘sembol’ kavramları kullanılır. Ancak ben ısrarla bunların yerine ‘damga’ kavramının kullanılması gerektiğini savunuyorum. Çünkü damga, bize aittir ve ‘imza, mühür’ anlamına gelmektedir” dedi. Dr. Semra Kılıç Karatay ise Aksaray’daki dokumalar hakkında bilgiler verdi. Şehirde dokuma denildiğinde akla ilk olarak Taşpınar’ın geldiğini, ancak farklı bölgelerde, farklı özelliklere sahip dokuma örneklerinin olduğunu vurgulayan Karatay, “Taşpınar dokumalarında Ak Göbek ve Civil Göbek isimli iki kompozisyon söz konusudur ve Ak Göbekte bitkisel, Civil Göbekte ise geometrik motifler ön plandadır. Bunun yanı sıra Güzelyurt bölgesi dokumaları da önemli özelliklere sahiptir ve Gelveri-Rum halıları diye anılmaktadır. Bu halılarda kandil ve karanfil motifleri daha hâkim bir görünümdedir” dedi.
 
Yapılan konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, konuşmacılara belge ve hediye takdiminde bulundu.
 

----
Bu haber 633 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum