reklam banner'' width=-
-

ESKİL İLÇESİNDE DEFİNECİLER TARİHİ HÖYÜĞÜ TALAN ETTİLER

Özellikle Eskil bölgesinde yaygın olarak görülen ve tarihi yapıtlardan olan höyüklerden birisi olan Tosun höyüğü, define avcıları tarafından adeta talan edildi. Define avcıları höyüğün giriş kapısını açmayı başardılar.

---
ESKİL İLÇESİNDE DEFİNECİLER TARİHİ HÖYÜĞÜ TALAN ETTİLER
19 Şubat 2020 - 11:38

Özellikle Eskil bölgesinde  yaygın olarak görülen ve tarihi yapıtlardan olan höyüklerden birisi olan Tosun höyüğü, define avcıları tarafından adeta talan edildi.
Define avcıları höyüğün giriş kapısını açmayı başardılar.

Define avcıları bu kez hedef olarak Eskil’de bulunan bir höyüğü seçtiler. Höyügü iş makinesiyle kazan define avcıları, höyüğün girişi olduğu tahmin edilen bir tüneli açtılar. Bölgenin sık sık define avcıları tarafından ziyaret edildiğini dile getirin yayla halkı,” Define avcıları akşamları sürekli geliyorlar. Bölgede zaman zaman arama yapıyorlar. Şikayet ettiğimiz zaman jandarmanın geldiğini gördüler mi kaçıyorlar. Aslında höyüğe yıllar önce resmi kurum tarafından girilmişti ve herhangi bir tarihi bulgu bulunmamıştı. Define avcıları önceleri kazmalarla kazıyorlardı, artık işi iş makinesine kadar götürmüşler” dediler.

----
Bu haber 6493 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum